Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Znaszli ten kraj?... - Problematyka

,,Znaszli ten kraj? …” to zbiór wspomnień związanych z okresem działalności kabaretu ,,Zielony Balonik”. Boy pisze o Krakowie czasów młodopolskich, swoim debiucie na łamach krakowskiego ,,Czasu”, o postaciach związanych ze środowiskiem krakowskiej cyganerii pod przywództwem samego Stanisława Przybyszewskiego. Znajdziemy tu charakterystykę postaci z szeroko rozumianej kultury: dziennikarzy, malarzy, poetów, mecenasów, krytyków literackich, a nawet krakowskich cukierników i restauratorów. Boy opowiada ciekawie, szczegółowo, z właściwym sobie poczuciem humoru, kreśląc zabawne portrety współczesnych mu artystów. Nie brak tu anegdot, zabawnych powiedzonek i dowcipów, które przeszły do literackiej legendy. Dzieło Boya to także opowieść o udanym buncie grupy artystów przeciwko nudzie, melancholii i nijakości mieszczańskiego życia. Walka o prawo do zabawy i szczerego śmiechu, o którym Żeleński pisze tak…


,,(…) zastanawiam się dzisiaj, czy najistotniejszym motorem naszych balonikowych zabaw nie było instynktowne antycypowanie tej wolności? Czy nie były one najskwapliwszą rewindykacją prawa do śmiechu, do swobodnego spojrzenia na świat, zdjęciem żałoby, jak gdyby w przeczuciu, że czas jej niebawem ma się skończyć?”